Fanfiction írása

Sziasztok!

  Ezt a bejegyzést azok számára szerettük volna létrehozni, akik meg szeretnének próbálkozni a fanfiction írásával, vagy éppen azoknak, akik még nem érzik elég jónak az írásukat. Persze nem árt, ha már tapasztalt írók is elolvassák a bejegyzést. Sosem tudhatod, lehet még találsz olyat, amit te sem tudtál! 


1. ÖTLET, CLICHÉ, KARAKTER

   Először is szeretném a legfontosabbal kezdeni, vagyis az ötlettel! Ha hirtelen elkap az ihlet, jó, ha már az elején valahova lejegyzed magadnak az alapot, de ne kezdj bele az azonnali írásba. Fontos, hogy napokig érleld magadban a csírát, s várd meg, míg egészen terméssé fejlődik - vagyis az ötletből kibontakozott egy teljes sztori. 
Az ötlet ne legyen clichés. Nem gond, ha a gondolatod egy, a már meglévő filmre vagy könyvre alapul, sőt, át is vehetsz belőle részleteket, de ne írd meg ugyanazt! Még akkor sem, ha a szereplők nevét megváltoztattad. Szinte a legfontosabb a sikeres ficiben az, hogy legyen a történetnek egyénisége. Látszódjon, hogy nem csak valahonnan loptad az ötletet, hanem egy kicsit benne vagy te is, a te gondolataid, esetleg saját tapasztalat. Az olvasók ezáltal közelebb érezhetik magukhoz az irományt, jobban befogadják a karaktereket is, esetleg azonosulnak valamelyikkel. 
  Ehhez az is szükséges, hogy a főszereplődet vagy főszereplőidet egyéneknek ábrázold. Legyen saját személyiségük, a gondolataikon, a szavaikon keresztül jöjjenek vissza az érzései. Ezáltal közkedvelt személy lesz. Persze sosem árt egy fanfictionbe egy hűvös, visszahúzódó és csendes karakter is, de ilyen személyiséget jobb, ha nem állítunk be főszereplőnek - legalábbis én merésznek tartom az ilyet, de valaki biztosan szeret ilyen karakterrel írni. Egy kezdőnek persze nem ajánlanám!

Aki látta a filmet/olvasta a mangát, az tudja, hogy L milyen visszahúzódó
  2. OLDAL

  Én világéletemben a Blogger-t használtam fanfictionök posztolására, de most már egyre népszerűbb a Wordpress és a Wattpad is. Ezek se rosszak, kifejezetten jó funkciói vannak a Wattpadnek, de én most kicsit a Blogger világába mélyednék bele. 
  Mivel talán ennek az oldalnak van a legtöbb funkciója, így nem árthat, ha egy kicsit bemutatom nektek. Pontosabban azt szeretném feltüntetni, hogy mely modulokat érdemes használni, hogy nézzen ki külalakra, mekkora méretekkel dolgozzunk. Egyszóval hogyan legyen szép és olvasható blogunk! 
  Ez is rendkívül lényeges lehet, sokan már nem is állnak neki az olvasásnak, ha nem tetszik az oldal külalakja - személy szerint én is ilyen vagyok.

  Nem kell túlcsicsázni a honlapodat, de ne is legyen az a túl egyszerű, alap, amit a blogger ad. A számomra legfontosabb, hogy maga a szöveg olvasható legyen. Ez azt jelenti, hogy ne válasszunk cikornyás betűtípust a bejegyzés szövegéhez, se olyan színt, ami elvész a háttérben és ne is állítsunk túl vibráló színt, ami esetlegesen kiégetné a retinánkat! A legjobb, ha fekete vagy a fehér mellett teszed le a voksodat, de ez természetesen a háttértől is függ!

  Azt se felejtsétek, hogy létezik külön olyan, hogy telefonos nézet. Ezt is tegyétek jól olvashatóvá, ugyanis egyre többen nyúlnak a telefonkészülékeikhez, hogy a takaró alá bekuckózva olvassanak késő éjszaka.

 Ha csinálsz fejlécet az oldalhoz, akkor azt ajánlom, hogy egyszerű hátteret állíts az oldalra. Ha viszont mégis úgy döntesz, hogy nem vesződsz a fejléc szerkesztésével, akkor nyugodtan tarkíthatod a honlapot egy képpel. Lényeges, hogy az ne legyen mozgó kép, mert az is zavaró lehet. 
 És a leghangsúlyosabb pont, amire én személy szerint kényes vagyok: Ha a bejegyzésnek nincsen háttere! Aláírom, hogy felesleges akkor, amikor nem mintás a háttere az oldalnak, de ha az, akkor ne hagyd átlátszón a bejegyzést!

 Egyébként most már léteznek olyan szorgos kis photoshopperek, akik elvállalják a blogod designjának feltuningolását. Gyorsan dolgoznak és jó munkát végeznek, én csak ajánlani tudom. Linket is adok: http://duck-design-minji.blogspot.hu/ Én is vettem már szolgálatba a munkájukat és nagyon elégedett voltam vele. Képpel is bizonyíthatom, de az oldalukra is kiteszik a munkáikat!
  Csakhogy mutassak egy-egy példát, itt van három kép az oldalaimról: 

Nincs fejléc, háttér ismétlődő, a bejegyzés háttere szimpla fehér, fekete betűkkel.
Van fejléc, a háttér ismétlődő, egyszerű mintázatú, a bejegyzés háttere szürke, a betűk fehérek.
A Duck Design Blog munkája az oldalamon.

  Hogy milyen modulokat érdemes használni? Elsősorban a Blogarchívumot, amit egyébként maga a blogger is hozzáad. Ezen felül én létre szoktam hozni egy Rendszeres Olvasók modult, ahova feliratkozhatnak az olvasóid Google+ vagy blogger felhasználó fiókjukkal. A saját információidat sem árt kirakni, ezen a felületen tudnak rád keresni az olvasók és esetleg többet megtudni rólad. Ez néha nem árt. A bloglista modult is érdemes bevetni, ezzel kirakhatod a már létező blogjaidat is, illetve a saját kedvenceidet is. 
  Igazából én meg szoktam jeleníteni a statisztikák alapján készült oldallátogatás modult is, ahol nyomon lehet követni, hogy eddig hányan nyitották meg az oldalt. Ez persze választható, nem mindenki szereti felfedni. 
  Ez is választható tevékenység, de én általában a felső Oszlopokon keresztül ívelő szakasz-hoz szoktam berakni egy Oldalak modult, amit később az Oldalak szekcióban lehet kidolgozni. Itt létrehozhatod a Szereplők, a Tartalom, esetleg Fejezetek cikkelyt, ezeket kedved szerint szerkesztgetheted. Tudom, ez így elsőre nem hangzik túl könnyűnek, de a Blogger nem egy nehéz weblapfelület, igazán könnyen bele lehet tanulni a kezelésébe és segítséget is nyújt a kezdők számára. 
  Egyesek szeretik a blogot feldobni képekkel, vagy üzenetekkel, ezeket is berakhatod a modulok közé, de nem szükséges.
  Az egyik oldalamon például ilyen az elrendezés a moduloknál (össze lett vágva):



3. BEVEZETÉS

   Ami azt illeti, általánosságban a bevezetésben már érdemes az olvasóknak egy kis betekintést nyújtani a főszereplőnk életébe. De a legfontosabb, hogy helyben és időben elhelyezzük a történetünket. Érdemes már a cselekményt is beleírni, amivel felvezethetjük a cselekményszálat. Itt még nem fontos a részletezés, azt a történetünk további részében megtehetjük. A többi karaktert sem muszáj megemlíteni, igazából csak az a lényeg, hogy a főszereplő jelenjen meg. 
  És ne feledjétek, hogy bár novellát írtok, a hármas egység itt is él, tehát a bevezetést mindenképpen beljebb kezd és a történetedet szépen tagold, ahogy azt az iskolában is tanultad fogalmazásnál. 

4. HELYESÍRÁS

  Igazán nem szeretném lerészletezni mindet, mert azt hiszem két napig itt pötyöghetném, de fel kell tüntetnem akkor is párat. A többire pedig ott van a Lumosra kigyűjtött lista, ahol a leggyakoribb helyesírási hibák vannak felsorolva. A linket itt találjátok róla: http://lumosfrpg.darkbb.com/t143-helyesiras Tudom, hosszú a lista, de érdemes beleolvasgatni. Ha írás közben nem vagy biztos magadban, hogy egy szót hogyan kell írni, akkor itt nézz utána, vagy esetleg a Google-ben. Esetleg ha úgy érzed, hogy egy szót sokszor ismételsz, de nem jut eszedbe hozzá másik kifejezés, akkor arra pedig ott a Szinonima Szótár. Link: http://szinonimaszotar.hu/ 
  És itt még egy helyesírási oldal, nagyon hasznos ez is. Itt külön rákereshetsz a kérdéses szóra és kijavít, ha esetleg rosszul írtad: http://www.helyesiras.mta.hu/

  Fontos még megemlítenem, és ez nem tudom, hogy a lumosos helyesírási cikkbe bele lett írva, de mostanában gyakorta összefutok ezzel a hibával és rendkívül zavaró. Lehet kicsit durván fogom megfogalmazni, ezért elnézésetek kérem, de A PONT, VESSZŐ ÉS A GONDOLATJEL ÉS EGYÉB ÍRÁSJEL UTÁN KÉRLEK HASZNÁLJATOK SZÓKÖZT! Nem véletlenül van ott a billentyűzeten!

  Ami még így hirtelenjében eszembe jutott, az pedig az lenne, hogy a számokat ne számokkal írjátok le, hanem betűkkel, mert néha zavaró lehet az olvasóknak a szám a folyó szöveg között, ez megakaszthatja az olvasást. 

  Még a történet elején érdemes eldönteni, hogy milyen szám, milyen személyben és milyen időben írjuk a történetünket. Fanfiction írása közben figyeljünk arra, hogy ne váltogassuk ezeket. Ne menjünk át a múltból jelenbe és hasonlók. Ez fontos. Az egyetlen, amit válthatsz, az a szemszög, de akkor is írd le, hogy éppen kinek a szemszögéből íródik a fejezet. 
  
  (Megjegyzem, ez a cikkely még lehet bővülni fog, nem tartom kizártnak, hogy összefutok még olyan hibákkal, amit mindenképpen meg szeretnék jegyezni.)

5. BEFEJEZÉS

  A befejezésnek egy alapszabálya van. Ameddig nem vagy biztos abban, hogy a fanfictionnek csinálsz egy második évadot is, addig én azt mondom, hogy a fanfictionöd lezárása ne hagyjon nyitott kérdéseket, zárd le rendesen. Én most az egyiknél arra készülök, hogy két alternatív módon is le fogom zárni a történetet, így maga az olvasó választhat, hogy melyiket gondolja jobbnak. (Azért oldottam meg így, mert én az angst befejezés felé konyítottam, de tudom, hogy sokan inkább a happy end-et szeretik. Nem akarok senkinek se csalódást okozni.) Tehát ez is egy megoldás. 

6. POSZTOLÁS

  Ami azt illeti, talán ez a legfontosabb abban, hogy sikerüljön eladnod a művedet az olvasóknak. Fontos, hogy keretet adjatok az érdeklődőknek, tehát legalább egy kis bevezetőt, egy szövegrészletet vagy tartalmat érdemes elhinteni a bejegyzésben.
  Sokan megfeledkeznek arról, hogy a csoportok tartalmaznak egy Szabályzat Dokumentumot, ahol fel van tüntetve, hogy a posztolás során írjatok címet, szereplőket, korhatárt, stb. Most én is felsorolom őket, csakhogy tudjátok, mit érdemes leírni és miért.
  Cím - Bár link nyomán meg fog jelenni a cím, a kép, a forrás egy külön kis "ablakba", mégis sokszor van az, főleg one shot oldalaknál vagy a vegyeseknél, hogy külön megjelenik a blog címe, majd a fanfictionöd címe, ami már nem is látszik esetleg teljesen. Azt még hozzátenném, hogy egyes csoportokban (ilyen a Bangtan Boys Fanfiction Hungary is) külön kérik, hogy a cím mellé írd ki zárójelbe a csapat nevét, akikkel íródik a történet (ez esetben BTS).
 Szereplők - Sokan úgy gondolják, hogy az is elég, ha csak kiírják, melyik csapattal írják a ficit, de sokaknak ez nem elég, vannak akik egy bizonyos személlyel szeretnének olvasni. Ezért érdemes kiírni, hogy abból a bandából ki is lesz a főszerepben - mert ilyen szinte mindig van. Legalábbis valakinek össze kell jönnie a hősnővel. Yaoi esetében persze ez más, ott a párosokat amúgy is ki szokták írni. Egyébként még érdemes a főbb Optional Charactereket (saját, kitalált szereplőket) is felsorolni.
 Korhatár - Az a te döntésed, hogy a ficidet milyen korhatárba sorolod be, de legyél figyelmes az olvasókkal szemben, ha az Korhatár Nélküli, akkor ne legyen benne szexuális tartalom. Én ezek alapján sorolom be őket:
  Korhatár Nélküli - ez talán egyértelmű
  +12 - egy-két trágár szó (pl.: basszus, szar), esetleg kevés utalás a tudjukmire
  +16 - trágár szavak, halál, kezdetleges szexuális tartalom (hosszas csókolózás, tapizás)
  + 18 - trágár szavak, halál, szexuális tartalom, gyilkosság, vér és mi jó egyéb.
 Műfaj - Ajánlatos legalább egy műfajba besorolni a fanfictionödet. Ha nem vagy jártas ebben, itt már párat találsz az oldal legalján, de rá is Google-özhetsz. Leggyakoribb műfajok itt az oldalon: romantikus, dráma, yaoi/slash, fantasy. A lenti listánk még bővülni fog egyébként.
 Figyelmeztetés - Igazából én el szoktam hagyni, de aki akarja, lerészletezheti, hogy a korhatár mit is takar és miért azt a besorolást adta.
 Megjelölés - Egy idő után az olvasók kérni fogják, hogy jelöld meg a következő bejegyzésnél. Sokszor látom, hogy valakit nem tudnak megjelölni, mert nem az ismerőse, vagy nem dobja fel egyből, amikor elkezdi beírni a nevét. Ezért ajánlatos egy @-ot beírni a név elé, mert akkor csak a csoport tagjait fogja kidobni, még azokat a tagokat is, akik nem az ismerőseid Facebookon. Nagyobb valószínűséggel találsz rá a keresett személyre, mintha csak simán leírnád a nevét.
  Ha már a második fejezetet posztolod, akkor érdemes a csoport kereső mezőjébe beírni a ficid címét, azzal megtalálod az előző fejezetet és onnan könnyedén ki tudod másolni a neveket, a Cím, Szereplő és a többi dolgot. Ezek után már csak hozzá kell írnod, ha jöttek volna új jelölések, vagy bővült volna a szereplőid köre.
  Link - Erről se feledkezzünk meg! Hozzátenném, hogyha okostelefonról posztolod ki a fanfictiont, hiába mész át internetes nézetbe, a honlapcím akkor is mobilos nézeten marad - magyarán a .html után ez fog megjelenni: ?m=1. Még mielőtt kimásolnád az internetcímet, érdemes ezt kitörölni, így az eredeti nézetben jelenik meg az oldalad.
  Azt is szeretném megemlíteni, hogy gyakran fordul elő, hogy elsőre a Facebook nem jeleníti meg a fejezetedhez illesztett képet akkor, amikor beágyazod a html címet a bejegyzés írásába, így érdemes lefrissíteni az F5-el az oldalt, és újra beilleszteni a címet. Ekkor már szinte biztos, hogy be fogja tölteni a képet.

 Sok sikert az íráshoz!
(Remélem tudtam segíteni.)

  

4 megjegyzés:

  1. Szia!
    Elmondom, hogy a te blogjaid közül külsőre a Mannequin tetszik. Vannak minták, amik nem bántják a külcsínt, ha ismétlődő háttérnek berakod őket, de nem javaslom, hogy embereket rakj rá. Ha valami konkrét tárgyat akarsz, vagy állatot, embert, akkor akár a bal/jobb alsó sarokba is igazíthatod a képet úgy, hogy látszódjon a modulok alatt.
    Ha valaki nem tud igényes külsőt varázsolni a blogjának, akkor fontos az egyszerűség, ahogy leírtad. Őszintén külsőre nekem nem tetszenek a te blogjaid, viszont a belsőre nincs nagyon kifogásom. (Jól írsz, mindjárt ide fannolok ☺ o.o)
    Amit még nem javaslok, hogy feketére fehér betűt (inkább világos szürke), mert az is tud rikítani. Egyszer olvastam is úgy blogot, nagyon tetszett az írás, csak aztán yoyo-zott a szemem (ezt nem viccnek szántam). Ellenben a fehér alapra mehet a fekete.
    Manapság már sok design blog van, ahonnan rendelhetsz deisgn-t és fejlécet is (én is üzemeltetek egyet), tehát kódokkal is fel lehet dobni.
    Amit erről a blogról megjegyeznék: nagyon hasznos és átlátható. A modulok nem látszódnak telefonról, csak ha internetes verzióra váltunk, ott viszont kicsik a betűk és macerásabb kezelni. Az idegen kifejezéseket így nem lehet megnézni, tehát vagy annak is kell egy külön oldal, vagy valahova berakod, de nem nagyon tudom elképzelni nagyon egyikbe se.
    Oh és egy ilyen oldalnak szerintem nem ártana chat. Javaslom a cbox-ot, ami egyszerű (minden blognak külön kell felhasználó) és hasznos, bár azt is csak gépről lehet, de tudom ajánlani. :)
    Amúgy tényleg nagyon tetszik, ahogy mindent szépen rendszereztek. Biztos nem lehet könnyű ennyi fanfictionnal, úgy hogy tényleg tisztelem a csapatot. ☺

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm a véleményedet és az erőfeszítést, hogy leírtad mindezt!
      Amit tudunk, javítunk. Azzal sajnos nem igazán tudok mit tenni, hogy a modulokat nem lehet telefonról megtekinteni, alul az internetes nézetre is lehet vàltani, aki akarja, megteheti.
      Sajnàlom, ha annyira nem vagy oda az oldalaim külseiért, igazából tény, hogy van mit javítanom rajtuk, de fő rajtuk is az egyszerűség és az átláthatóság (nem kifejezetten vagyok én sem rájuk feltétlen büszke, igazából a lustaságom tehet arról, hogy nem csinálom őket olyan tökéletesre). Persze a most futó blogjaimon màr igyekeztem valamicskét javítani.
      A chat rendkívül jó ötlet, létre fogjuk hozni. A modulok betűméretén pedig àllítani fogunk! :)
      És köszönjük, amiért benéztél, remélem rendszeres látogatónkká válsz!

      Törlés
    2. Biztos vagyok abban, hogy rendszeresen benézek majd ide, mert nagyon tetszik ez az egész. :) Igazából az utóbbi időben nagyon megszerettem a szerkesztést. Sokat tanulok, gyakorlok mostanában, tehát, ha akarod, akkor tudok segíteni. Ma is kódokat tanultam, vagyis tegnap, de ma reggel is. http://duck-design-minji.blogspot.hu/ Ha esetleg érdekel. :D

      Törlés
    3. Facebookon hogyan tudlak megtalálni, ha esetleg lenne kérdésem? :)

      Törlés